Konferencja nt. „BEZPIECZNA BUDOWA – Profilaktyka wypadkowa”

W dniu 30 marca 2017r. na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach obyła się konferencja
nt. „BEZPIECZNA BUDOWA – Profilaktyka wypadkowa” zorganizowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP – Oddział w Kielcach, Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach, Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach, Związek Zawodowy „Budowlani” Okręg Świętokrzyski oraz „SINIAT”  Sp. z o. o. Zakład Leszcze.

W konferencji uczestniczyli: członkowie OSPS BHP o/Kielce i o/Starachowice, pracownicy zakładowych służb bhp, społeczni inspektorzy pracy, pracodawcy  oraz bardzo liczna grupa studentów Wydziału Budownictwa PŚ.

Konferencję otworzył prof. dr hab. inż. Wiesław Trąmpczyński rektor Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, a całość  poprowadziła dr Anna Kotwa adiunkt Politechniki Świętokrzyskiej.

Janusz Czyż okręgowy inspektor pracy w swoim wystąpieniu podkreślił, że inspekcja pracy obok kontroli podejmuje również działania prewencyjne, skierowane na pogłębienie wiedzy pracodawców oraz wskazujące na konkretne rozwiązania pozwalające im, wspólnie z pracownikami, zidentyfikować źródła i przyczyny zagrożeń i stresu w miejscu pracy oraz zastosować właściwe sposoby ich redukcji. Wzorem lat ubiegłych Państwowa Inspekcja Pracy w roku bieżącym kontynuuje akcję informacyjno-prewencyjną dotyczącą problematyki bezpieczeństwa pracy w budownictwie.

Kamilla Pękalska reprezentująca zarząd OSPS BHP Oddział w Kielcach wskazała, że  podstawowym  celem działania Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP jest popularyzacja problematyki bezpieczeństwa również wśród absolwentów kierunków, których praca będzie wiązała się z małymi i średnimi zakładami, na co dzień borykającymi się z wypadkowością wśród swoich pracowników, spowodowaną ograniczonymi środkami na zapewnienie edukacji bhp oraz zabezpieczeń technicznych. Wyraziła nadzieje, że udział w konferencji pozwoli podzielić się tą wiedzą, wykorzystując kompetencje oraz doświadczenie członków oddziału w Kielcach oraz pozostałych prelegentów. Podkreśliła, że współpraca z PIP pozwala na skuteczniejszą realizacje celów stowarzyszenia.

W części merytorycznej konferencji przedstawiono referaty:

  • analiza wypadków przy pracy w świetle badań Państwowej Inspekcji Pracy (OIP Kielce),
  • zdarzenia potencjalnie wypadkowe w budownictwie (OSPS BHP),
  • ochrona życia na budowie – dobre praktyki zapobiegania wypadkom (ZZ Budowlani),
  • środki ochrony indywidualnej przy pracach budowlanych (PŚK),
  • uprawnienia kwalifikacyjne do eksploatacji sprzętu roboczego (OIP Kielce),
  • organizacja bezpiecznej pracy w przedsiębiorstwie – (Sinat Sp. z o. o.),
  • kontrola i prewencja w działaniu Państwowej Inspekcji Pracy – (OIP Kielce).

Maksymilian Ziętek przedstawiciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP – Oddział w Kielcach odwołał się w swoim wystąpieniu do Starego Testamentu: „… jeżeli zbudujesz nowy dom, to postaw na dachu poręcz, abyś nie sprowadził na swój dom krwi, gdyby ktoś z niego spadł”. W swoim referacie przedstawił zasady postepowania w przypadku zaistnienia zdarzenia potencjalnie wypadkowego. Podsumowując  zaznaczył, że nie tylko wypadek stanowi zagrożenie, ale także sytuacja potencjalnie wypadkowa. Wykrycie takich zdarzeń umożliwia lepsze przygotowanie planu BHP dla firmy, a to sprawia, że przedsiębiorstwo staje się lepszym miejscem pracy, pracownicy czują się bardziej komfortowo, a firma działa spokojnie i bezpiecznie nawet w sytuacjach zwiększonej produkcji.

Mirosław Ossowski sekretarz krajowy ZZ ”Budowlani” podkreślił skuteczność inicjatyw związkowych podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa pracy.

Wykład dr inż. Anny Kotwy dotyczył rodzajów oraz podstaw prawnych zobowiązujących
do wyposażenia i użytkowania środków ochrony indywidualnej i zbiorowej. Podkreśliła, że w pełni skuteczna eliminacja zagrożeń jest możliwa jedynie wówczas, gdy środki ochrony funkcjonują jako jeden z elementów zintegrowanego systemu bezpieczeństwa pracy, a ich rola zależy od konkretnie występujących warunków środowiska pracy.

Dorota Jurczuk  kierownik BHP i OŚ w „SINIAT”  Sp. z o. o. Zakład Leszcze reprezentująca spółkę, przedstawiła rozwiązania techniczne i organizacyjne inicjowane przez spółkę, których celem jest ograniczenie zagrożeń na jakie narażeni są pracownicy.

Inspektorzy pracy: Waldemar Zajączkowski nadinspektor pracy, Tomasz Barański starszy inspektor pracy główny specjalista, Jakub Bartniczak starszy inspektor pracy specjalista przedstawili: wyniki kontroli oraz prowadzonych przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach działań prewencyjnych oraz nowe przepisy dotyczące uprawnień kwalifikacyjnych do eksploatacji sprzętu roboczego.